Na Suwalszczyźnie wyraźnie zaznacza się wpływ klimatu kontynentalnego - trudno liczyć tam na długie upalne lato i lekką zimę! W rejonie Suwalskiego Parku Krajobrazowego pokrywa śnieżna leży ponad 100 dni, a lód schodzi z Jeziora Hańcza w marcu-kwietniu. W zimie, poza nurkowaniami podlodowymi, można się także skusić na wyprawy na biegówkach - przygotowane zostały atrakcyjne trasy o różnym stopniu trudności. Ze względu na bardzo urozmaicone polodowcowe ukształtowanie terenu niektórzy nazywają ten ciekawy polski region "Bieszczadami północy". Można się spierać, że Suwalszczyzna jest na tyle ciekawa, że nie ma potrzeby porównywać jej z niczym, bo sama się spokojnie obroni ze swoimi atrakcjami.
Suwalski Park Krajobrazowy jest najstarszym tego typu parkiem w Polsce - został utworzony już w 1976 r. i obejmuje obszar 6284 hektary. Jest jednym z najpiękniejszych miejsc na Suwalszczyźnie. Można tu zobaczyć polodowcowe formy rzeźby terenu: wały moren czołowych, rynny polodowcowe, wzgórza kemowe, sandry, ozy oraz ogromną liczbę głazów narzutowych. To właśnie dzięki tak dużemu zróżnicowaniu terenu, pejzaż ma charakter wyraźnie górski. Na terenie parku znajdują się 22 jeziora o powierzchni ponad 1 hektara oraz liczne mniejsze oczka wodne. Poza najgłębszą Hańczą, inne jeziora to, między innymi: Perty, Kojle, Jaczno, Okrągłe, Kameduł, Sumowo, Szelment, Gubin. W jeziorach tych żyją, między innymi: trocie jeziorowe, sieje, sielawy, szczupaki, węgorze, raki oraz rzadkie gatunki reliktowe takie jak wspomniany już głowacz białopłetwy i głowacz pręgopłetwy.
Rośnie tu wiele rzadkich chronionych gatunków roślin, przykładowo: czermień błotna, fiołek błotny, storczyk krwisty, zawilec wielkokwiatowy, rosiczki, skrzyp olbrzymi. Na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego żyje również kilkadziesiąt gatunków ssaków chronionych, m.in. zające bielaki, wydry, łasice, jeże wschodnie, bobry europejskie. Występują tu również sarny, jelenie ,dziki, borsuki, jenoty, piżmaki.
Warto wybrać się na Głazowisko Bachanowo nad rzeką Czarna Hańcza. Jest to rezerwat geologiczny utworzony w 1972 r. Występuje tam niebywale duże nagromadzenie głazów narzutowych - ok. 10 tysięcy kamieni rozrzuconych na powierzchni 0,98 hektara. Równie ciekawe są Głazowisko Łopuchowskie i Głazowisko Rutka.
Krajobraz najlepiej jest podziwiać z wyznaczonych do tego miejsc, niektóre wyposażone zostały nawet w specjalne platformy lub wieże. Najlepsze punkty widokowe to, między innymi: